SDZ

Szanowni Państwo! Drogie Koleżanki i Koledzy!

Alergia, na którą cierpi niemal połowa populacji Polaków, kojarzy się przede wszystkim z wiosną i pyłkami roślin. Dla wielu osób jest to męczący czas załzawionych oczu, kataru, kaszlu, duszności i innych uciążliwych objawów.  Narastać też może problem alergii całorocznych, szczególnie istotny  w kontekście dzieci, które  - od wielu miesięcy zamknięte w domach - narażone są na stały  kontakt z  takimi alergenami jak roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. A cieknący nos malucha to nie jest tylko problem estetyczny - nieleczony alergiczny nieżyt nosa  może w ogromnym stopniu zaburzać prawidłowy rozwój dziecka, wpływać na możliwości poznawcze i funkcjonowanie w grupie. I to nie wszystko. Najpoważniejszą konsekwencją nieleczonego lub źle leczonego alergicznego nieżytu nosa jest możliwość rozwoju u dziecka znacznie poważniejszej choroby, jaką jest astma oskrzelowa.

Dzisiaj konieczność dobrej kontroli i skutecznego leczenia alergii jest także istotne z dodatkowego powodu: trudno szybko i jednoznacznie zweryfikować, czy pojawienie się kaszlu i duszności jest skutkiem nasilenia się choroby alergicznej, czy też objawem zakażenia SARS-CoV-2.  Dlatego przy niepokojących objawach  niezbędna jest  wizyta u lekarza i podjęcie właściwego leczenia. Warto też  wiedzieć, że osoby z alergią mają szanse na pokonanie swojej choroby, która niestety bardzo często jest tylko doraźnie „zaleczana”. Taką możliwość skutecznego leczenia i pozbycia się choroby alergicznej daje immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie.  Tym skuteczniejsza i z większym prawdopodobieństwem hamująca rozwój astmy, im szybciej zostanie rozpoczęta. Ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 nie są przeszkodą, istnieje możliwość skutecznego i bezpiecznego odczulania w domu, bez kojarzących się z odczulaniem zastrzyków i konieczności częstych wizyt u alergologa. W dzisiejszych czasach warto też wiedzieć, że odczulanie wpływa na ogólne funkcjonowanie układu odpornościowego alergika, poprawia jego zdolność skutecznej walki również z infekcjami.

Ważne informacje o nowoczesnym, skutecznym leczeniu alergii znajdą Państwo w pakiecie materiałów prasowych, które polecamy do wykorzystania w całości lub we fragmentach. 

1. Autoryzowany wywiad prasowy pt.: „Jak leczyć alergie w dobie pandemii”  dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, przewodniczącym  Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP

2. Komunikat prasowy: pt.: „Alergia nie zniknie z powodu pandemii

3. Materiał prasowy pt.: „Alergie w cieniu COVID-19

4. Wywiad radiowy z udziałem dr n. med. Piotra Dąbrowieckiego