Kategorie form edukacyjnych:


Bezpieczeństwo stosowania ASA i NLPZ z punktu widzenia gastroenterologicznego
Kurs wymaga klucza dostępu do kursu
Promotorem wiedzy jest Zentiva
Rozpowszechnienie stosowania kwasu acetylosalicylowego (ASA) i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) powoduje ciągłą konieczność pogłębiania wiedzy na temat bezpieczeństwa (w tym również gastroenterologicznego) ich stosowania. Staje się to jeszcze bardziej konieczne z powodu wzrostu przypadków powikłań po zastosowaniu tych leków.

Autor: dr n. med. Piotr Dąbrowski, Szpital MSW im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu.
Dietetyczna walka z otyłością
Kurs wymaga klucza dostępu do kursu
Promotorem wiedzy jest Hol-Trade
W leczeniu otyłości najczęściej stosuje się diety niskoenergetyczne, o odpowiednio obniżonej zawartości energii, w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Z licznych obserwacji klinicznych wynika, że w wielu przypadkach diety te nie spełniają oczekiwań zarówno pacjenta, jak i terapeuty.

Autor: dr n. med. Magdalena Białkowska , Instytut Żywności i Żywienia.

Dotacje z Unii Europejskiej. Fundusze strukturalne, dotacje dla SZ
CZĘŚĆ I: Fundusze strukturalne dla Polski dostępne w latach 2007-2013

CZĘŚĆ II "Dotacje dla służby zdrowia oraz podmiotów związanych z medycyną

Autor: Tomasz Wolszczak, ekspert w międzynarodowej firmie konsultingowej.

Co nowego w sprawie recept – aktualizacja luty 2013
W niniejszym wykładzie omówiono efekty ustawy refundacyjnej w 2012r, aktualną sytuację związaną z umowami upoważniającymi do wystawiania recept refundowanych oraz prowadzone przez NFZ bieżące kontrole recept refundowanych. Część wykładu poświęcona jest pułapkom związanym z funkcjonowaniem systemu eWUŚ.

Autor: Dr n. med. Maciej Jędrzejowski, Sektor prywatnej służby zdrowia.

Zagrożenia związane z wystawianiem recept refundowanych
Wystawianie recept refundowanych nie jest w świetle obowiązującego prawa czynnością nierozerwalnie związaną z wykonywaniem zawodu lekarza. Jest to raczej uprawnienie uzyskiwane na skutek podpisania umowy cywilnoprawnej z NFZ przez lekarza lub świadczeniodawcę.

Autor: Dr n. med. Maciej Jędrzejowski, CSK WUM przy ul. Banacha 1a, Warszawa.

Nowe umowy upoważniające do wystawiania recept refundowanych
W ramach niniejszego wykładu zostały omówione główne cechy nowej umowy oraz wynikające z niej zagrożenia. Szczegółowej analizie poddano potencjalne przyczyny nakładania kar umownych, możliwości zapobiegania im oraz zasady kontroli NFZ. W trakcie wykładu omówiono również wymogi formalne związane z wystawianiem recept refundowanych i prowadzeniem dokumentacji.

Autor: Dr n. med. Maciej Jędrzejowski, CSK WUM przy ul. Banacha 1a, Warszawa.

Odleżyny cz.1 i cz. 2

Prezentowany program edukacyjny zawiera 2 wykłady. Pierwszy z nich przedstawia podstawowe informacje z zakresu profilaktyki i leczenia odleżyn. Drugi przedstawia rolę opatrunków, zasad ich doboru oraz praktycznych porad dotyczących rozwiązywania problemów w miejscowym leczeniu odleżyn.

Autorzy: dr hab. n. med. Maciej Sopata, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, mgr Małgorzata Budynek, Medical Affairs Manager ConvaTec Polska

Możliwości diagnostyczne CBCT w ocenie powikłań w leczeniu implantologicznym
Autor: Dr. n. med. Konrad Walerzak, Klinika Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii WUM.
Pacjent kardiologiczny u seksuologa
Promotorem wiedzy jest: KRKA

Prezentowane szkolenie obejmuje krótki wykład na temat zaburzeń seksualnych w klinice kardiologicznej z perspektywy seksuologa.

Autor: Prof. dr hab. med. Zbigniew Lew-Starowicz, Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii CMKP w Warszawie; Zakład Psychoterapii i Rehabilitacji Seksualnej Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie.

Wpływ leczenia kardiologicznego na życie seksualne
Promotorem wiedzy jest: KRKA

W wykładzie przedstawiono związek jaki występuje pomiędzy powszechnie znanymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, takimi jak hipercholesterolemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu, a rozwojem zaburzeń erekcji.

Autorzy: Prof. dr hab. med. Artur Mamcarz ,Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. Dr n. med. Maciej Janiszewski , Klinika Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM.

Zaburzenia seksualne a nadciśnienie tętnicze
Promotorem wiedzy jest: KRKA

Prezentowany kurs zawiera wykład n/t zaburzeń seksualnych u chorych na nadciśnienie tętnicze. Zagadnienie zaburzeń sfery seksualnej stanowi problem o rosnącym znaczeniu i zwiększającej się częstości występowania, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych społeczeństwach.

Autor: Prof. dr hab. med. Andrzej Januszewicz, Klinika Nadciśnienia Tętniczego, Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Rehabilitacja po operacji zszycia ścięgna Achillesa
Promotorem wiedzy jest: Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej FRMS

Wczesne usprawnianie poza obiektywnymi zaletami szybszego powrotu do sprawności pacjenta, większej mobilności, wygodniejszej higieny i możliwości wcześniejszego powrotu do pracy nie stanowi wielkiego wyzwania dla procesu rehabilitacji.

Dobór ćwiczeń i zadań dla pacjenta musi uwzględniać zmiany jakie zachodzą w trakcie gojenia, tak aby ich nie zaburzać, ale je w sposób kontrolowany kierunkować i stymulować.

Praca przedstawia program usprawniania stosowany w Centrum Medycyny Sportowej, wraz ze skróconymi wynikami badań porównawczych między leczeniem wczesnym i standardowym.

Autor: mgr Patrycja Klimkowska, Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Zespół bólowy przedniego przedziału stawu kolanowego – fizjoterapia w zespole bocznego przyparcia rzepki.

Promotorem wiedzy jest: Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej FRMS

Szacunkowo 30% globalnej populacji skarży się na dolegliwości przedniego przedziały kolana. Zazwyczaj są to ludzie starsi, pracownicy fizyczni lub sportowcy wyczynowi, ale coraz częściej problem dotyczy osób młodych, rekreacyjnie uprawiających sport, a nawet dzieci.

Kurs przedstawia najczęstsze przyczyny wywołujące schorzenia, zasady badania, różnicowania oraz fizjoterapii ze szczególnym uwzględnieniem zespołu bocznego przyparcia rzepki.

Autor: mgr Maciej Piątkowski, Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Zespół cieśni podbarkowej.

Promotorem wiedzy jest: Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej FRMS

W prezentacji przedstawione zostały przyczyny występowania zespołu cieśni podbarkowej, zaburzenia z nimi związane oraz sposoby leczenia zachowawczego.Zamieszczono również zarys rehabilitacji pooperacyjnej.

Autor: mgr Paweł Dąbrowski, Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Fizykoterapia po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Promotorem wiedzy jest: Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej FRMS

Podstawową zasadą terapii manualnej jest dokładne zbadanie pacjenta, określenie planu, celu leczenia oraz rokowania.

Prezentacja przedstawia zespół technik stosowanych w dysfunkcjach narządu ruchu będących następstwem mikrourazów, urazów, przewężeń, stanów zapalnych, zablokowań, hypermobilności itp.

Autor: mgr Monika Mierzejewska, mgr Bartłomiej Łacheta, Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie


 
Nie jesteś zalogowany(a) (Zaloguj się)